Primjena

Vađenje peći i kupola za taljenje

Vađenje peći i kupola za taljenje

Vađenje dimnih plinova iz peći za taljenje jedan je od najvažnijih sustava za vađenje u ljevaonicama, topionicama i željezarama. Tijekom topljenja metala ulazi velika količina dimnih plinova koji se moraju ekstrahirati sustavom za ekstrakciju i filtraciju koji je stabilan u radu. Vađenje dimnih plinova iz peći za taljenje podijeljeno je na vruće i hladno primjenjivo prema temperaturi ekstrahiranog dimnog plina. Vrući dimni plinovi proizvode se u pećima za topljenje plina, kupolastim pećima i rotacijskim pećima. Temperatura na izlazu iz peći je oko 350 do 500 °C.

Za ekstrakciju i filtraciju dimnih plinova potrebno je upotrijebiti bilo filtrirne jedinice posebne konstrukcije, opremljene keramičkim filtarskim medijem s otpornošću na toplinu do 900 °C, ili hladiti te dimne plinove prije filtriranja tekstilnim filtrom. Za hlađenje dimnih plinova koriste se industrijski cijevni hladnjaci ili rekuperatori koji osiguravaju hlađenje izvađenih dimnih plinova na temperaturu prikladnu za filtriranje tekstilnim filterom. Hladni dimni plinovi vade se iz električnih indukcijskih peći. U električnim indukcijskim pećima dimni plinovi ne nastaju izgaranjem plina ili drugog goriva, već se rastaljeni materijal postupno zagrijava zbog električne indukcije. Ispušni plinovi se vade pomoću integriranog poklopca peći ili dodatnog poklopca na šarkama. Izdvojeni dimni plinovi imaju temperaturu od približno 60 do 80 °C.
Vađenje peći i kupola za taljenje

Uobičajena ekstrakcija peći za topljenje plina


Vađenje plinskih peći najčešće se primjenjuje u topljenju aluminija. Moderne peći opremljene su regeneratorima dimnih plinova ili izmjenjivačima za rekuperaciju. Ovi izmjenjivači smanjuju temperaturu dimnih plinova i prenose energiju uklonjenu na dimni zrak. Unatoč regeneratorima dimnih plinova, temperatura dimnih plinova je oko 350 °C. Projektiramo sustav filtracije opremljen vlastitim sustavom hlađenja dimnih plinova pomoću cjevastog izmjenjivača dimnih plinova i zraka. Prije nego što ohlađeni dimni plinovi uđu u jedinicu filtra, u dimni plin dodamo sorbent kako bismo smanjili sadržaj HF i HCl. Jedinicu filtra dizajniramo s tekstilnim elementima filtra otpornim na temperaturu do 200 °C. Filteri su opremljeni automatskom regeneracijom filtarskog medija pomoću komprimiranog zraka. Filtar je podijeljen u pojedinačne komore radi mogućnosti izvanmrežne regeneracije. Cijeli ispušni sustav mora biti toplinski izoliran tako da dolazi do kondenzacije vlažnih dimnih plinova.

Vađenje peći i kupola za taljenje

Proizvodnja električne energije tijekom vađenja vrućih dimnih plinova


Suvremeni ispušni sustavi koriste temperaturu dimnih plinova za proizvodnju električne energije. Ova metoda ekstrakcije dimnih plinova razlikuje se od ostalih po povratu troškova ulaganja. Primjenjiv je za kontinuirane peći, kao što su rotacijske cementne peći ili postrojenja za kontinuirano lijevanje. Sustav za ekstrakciju radi na takav način da se dimni plinovi prije filtriranja ne hlade, već se filtriraju na visokoj temperaturi. Za filtriranje vrućih dimnih plinova koriste se filtri za dimne plinove s keramičkim filtarskim medijem koji mogu podnijeti učinke visokih temperatura do 900 °C. Ispušni plinovi iz keramičkih filtara vode se do izmjenjivača kogeneracijske jedinice. Filtriranje se odvija ispred kogeneracijske jedinice kako bi se spriječilo začepljenje izmjenjivača kogeneracijske jedinice. Ispušni dimni plinovi iza kogeneracijske jedinice dosežu temperaturu od približno 120 °C, tako da nema kondenzacije dimnih plinova u cijelom cjevovodu do glave dimnjaka. Cijeli sustav zahtijeva kontinuitet procesnih parametara kao što su količina i temperatura dimnih plinova.

Kontaktirajte nas

Radimo zajedno


Ako planirate nabaviti peć za taljenje ili rekonstruirati postojeći sustav filtracije topionice, nudimo vam suradnju u obradi projektne dokumentacije, proizvodnji i ugradnji filtracijskog sustava te opskrbu cjelovitim sustavom upravljanja. Bit će nam drago ako nas kontaktirate.